A A A
Ένα απλουστευμένο παράδειγμα φορολογίας ΙΚΕ:

Συντελεστής φόρου: 29% στα κέρδη.

Φόρος μερίσματος : 15% στα διανεμόμενα κέρδη.

Προκαταβολή Φόρου για την πρώτη χρήση (αρ. 71 ΚΦΕ) : 50 %

Παράδειγμα Φορολόγησης:

Έσοδα 150.000 – Έξοδα 100.000 = 50.000 €

Φόρος εισοδήματος = 50.000 x 29% = 14.500 €

Προκαταβολή Φόρου = 100% x 14.500 = 14.500 €

(Προκαταβολή Φόρου 1ης χρήσης = 50% x 14.500 = 7.250 €)

Υπόλοιπο = 50.000 – 29.000 = 21.000 €

(Υπόλοιπο 1ης χρήσης = 50.000 – 21.750 = 28.250 €)

Τακτικό Αποθεματικό = 21.000 x 5% = 1.050,00 €

(Τακτικό Αποθεματικό 1ης χρήσης = 28.250 x 5% = 1.412,50 €)

Υπόλοιπο προς Διανομή = 19.950,00 €

(Υπόλοιπο προς Διανομή 1ης χρήσης = 26.837,50 €)

Έστω ότι αποφασίζετε την διανομή του συνόλου του καθαρού κέρδους προς τους εταίρους της ΙΚΕ, τότε :

Φόρος μερίσματος = 19.950 x 15% = 2.992,50 €

(Φόρος μερίσματος 1ης χρήσης = 26.837,50 x 15% = 4.025,62 €)

Τελικό αποτέλεσμα = 16.957,50 €

(Τελικό αποτέλεσμα 1ης χρήσης = 22.711,88 €)



Παράδειγμα Φορολόγησης, ατομικής, για την χρήση λειτουργίας (2018).

Ένα απλουστευμένο παράδειγμα:

Συντελεστής φόρου: 22% στα κέρδη έως 20.000€.

Συντελεστής φόρου: 29% στα κέρδη 20.001 έως 30.000€.

Συντελεστής φόρου: 37% στα κέρδη 30.001 έως 40.000€.

Συντελεστής φόρου: 45% στα κέρδη άνω των 40.001€.

Εισφορά Αλληλεγγύης  : 0% στα εισοδήματα έως 12.000€.

Εισφορά Αλληλεγγύης  : 2,2% στα εισοδήματα 12.001 έως 20.000€.

Εισφορά Αλληλεγγύης  : 5% στα εισοδήματα 20.001 έως 30.000€.

Εισφορά Αλληλεγγύης  : 6,5% στα εισοδήματα 30.001 έως 40.000€.

Εισφορά Αλληλεγγύης  : 7,5% στα εισοδήματα 40.001 έως 65.000€.

Εισφορά Αλληλεγγύης  : 9% στα εισοδήματα 65.001 έως 220.000€.

Εισφορά Αλληλεγγύης  : 10% στα εισοδήματα άνω 220.001€.

Παράδειγμα Φορολόγησης:

Έσοδα 150.000 – Έξοδα 100.000 = 50.000 €

Φόρος εισοδήματος = 20.000 x 22% = 4.400 €

Φόρος εισοδήματος = 10.000 x 29% = 2.900 €

Φόρος εισοδήματος = 10.000 x 37% = 3.700 €

Φόρος εισοδήματος = 10.000 x 45% = 4.500 €

Σύνολο φόρου : 15.500 €

Προκαταβολή Φόρου = 100% x 15.500 = 15.500 €

Εισφορά αλληλεγγύης :2.076 €

Υπόλοιπο = 50.000 – 15.500-15.500-2.076 = 16.924 €

Υπόλοιπο κερδών = 16.924 €



Παρατηρούμε , ότι δεν υπάρχει επί τους ουσίας κάποιο οικονομικό όφελος για την επιλογή της ατομικής από ΙΚΕ . Στην πραγματικότητα υπάρχει , γιατί μπορούμε να πληρώνουμε μικρότερο ΕΦΚΑ!!

(Πρόχειρος υπολογισμός με σταθερά δεδομένα)

Στην ατομική οι ετήσιες εισφορές ΕΦΚΑ θα είναι 50.000,00€ *26,95% =13.475,00€ /12= 1.122,91€ το μήνα.

Με τον νέο ασφαλιστικό νόμο για το έτος 2018 , θα είναι μειωμένο κατά 15% , οπότε 1.122,91€ *(-15%) = =954,48€

Και για το έτος 2019 (με σταθερά έσοδα – έξοδα) δεν αφαιρείτε το ΕΦΚΑ από τον υπολογισμό των ασφαλιστικών εισφορών , οπότε 50.000+13.474,92=63.474,92*26,95%=17.106,49€/12=1.425,54€

ΕΦΚΑ ΙΚΕ

Ασφαλιστέα ιδιότητα έχει ο διαχειριστής της ΙΚΕ μόνο. Εξαίρεση αποτελεί ο εταίρος της μονοπρόσωπης ΙΚΕ, όπου ασφαλιστέα ιδιότητα έχει ο εταίρος. Ασφάλιση και καταβολή εισφορών για τον διαχειριστή, η οποία υπολογίζεται στα ποσά των αμοιβών που λαμβάνει (άρθρο 39 Ν.4387/2016). Αν δεν υπάρχει αμοιβή, εισφορά θα υπολογισθεί στα 586,08 ευρώ.

Στην ΙΚΕ σαν νεοσύστατη ο διαχειριστής πληρώνει ΕΦΚΑ , 167,95€ την πρώτη χρονιά.

Στην δεύτερη χρονιά πληρώνει ΕΦΚΑ στην αμοιβή που λαμβάνει ο (διαχειριστής ή  διαχειριστές αφαιρείτε από τα έξοδα της ΙΚΕ)  , π.χ. δίνουμε αμοιβή διαχειριστή 1.000,00€ μηνιαίως , οπότε ΕΦΚΑ την δεύτερη χρονιά 1.000,00*26,95% =269.50€ (αφαιρείτε από την ατομική του δήλωση)

Πλεονέκτημα , δηλαδή στο ποσό πληρωμής του ΕΦΚΑ περίπου 1.000,00€ το μήνα(πρόχειρος υπολογισμό).

Συμπέρασμα , στο παράδειγμα μας , είναι ότι η ωφέλειας σε πληρωμή εισφορών και φόρων είναι περίπου 15.000,00€ κατ΄έτος.

Επίσης η ΙΚΕ , μπορεί να μην κάνει διανομή κερδών , οπότε ο φόρος διανομής 15% να μην καταβληθεί.(στο παράδειγμα μας περίπου 4.025,62€) και το οικονομικό μας όφελος να είναι μεγαλύτερο.

Επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, καλέστε μας άμεσα για μια ενημέρωση σας από ειδικούς συνεργάτες μας.

Τηλ.215 5300749

Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.